Торговельними майданчиками для реалізації електроенергії в Україні є товарно-сировинні біржі. Вони працюють на базі закону «Про товарні біржі», надають низку профільних послуг, об’єднують учасників, які прагнуть знайти надійних партнерів.
Лідером галузі є Українська універсальна біржа. Вона працює на ринку з 2010 року та має бездоганну ділову репутацію. Інструменти біржі постійно вдосконалюються, розширюється коло партнерів. Сьогодні клієнтами УЕБ є компанії міжнародного рівня, трейдери, невеликі підприємства різних форм власності, державні корпорації.
Особливості аукціонів онлайн в Україні
Дізнатися про механізм торгів можна на офіційному порталі біржі за посиланням https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/yak-formuetsya-benchmark-elektroenergii-na-elektronnih-auktsiona/. Тут зібрані новини, інструкції, актуальні дані про проведення аукціонів у форматі онлайн. Для тих, хто вперше працює на торговельному майданчику, розроблена навчальна програма і корисні вебінари. На додаткові питання відповідають консультанти та біржові аналітики.
Електронні торги стартували на українському енергетичному ринку після 2019 року. Це результат низки реформ, які покликані змінити сучасну ринкову модель та допомогти інтеграційним процесам.
Ціна на аукціонах як бенчмарк вітчизняного ринку електроенергії
Одним із базових завдань, які ставить перед собою УЕБ, є формування справедливих цінових індикативів. Вони мають стати орієнтиром для українських бізнесменів та закордонних інвесторів. Бенчмарк формується саме на торгах Української енергетичної біржі та ґрунтується на показниках попиту і пропозиції. Бенчмарк допомагає:
проаналізувати ринковий стан за конкретний проміжок часу,
оцінити умови договору,
спланувати придбання сировини тощо.
Показники ринку двосторонніх договорів як індикатор ціноутворення
Ціновий орієнтир формується залежно від попиту та пропозиції на енергетичному ринку. Ці показники є волатильними, тому фіксованих значень немає. Натомість для визначення орієнтиру використовувався ринок на добу наперед. Така схема заважала стабілізувати ринкову ситуацію, тому було прийнято рішення формувати індикатив цін на основі ринку двосторонніх договорів. Цей варіант також використовується на європейських ринках електроенергії, що сприяє інтеграційним економічним процесам.
За інформацією УЕБ індекс РДД у травні 2022 року був на рівні 1 788,8 грн/МВт.г, а у вересні вже становить 2 592,7 грн/МВт.г.
Інформаційна складова сервісу Української енергетичної біржі
Всі інструменти, які використовуються учасниками електронних торгів, розроблені для зручної та ефективної роботи на торговельному майданчику. Постійне вдосконалення гарантує сучасний сервіс, який цінують клієнти біржі. Додаткова перевага – інформаційна складова. На офіційному порталі УЕБ можна проглянути:
- місячні та квартальні індекси ринку двосторонніх договорів,
- актуальні біржові котирування,
- дати проведення електронних торгів,
- контактні дані для зворотного зв’язку з фахівцями.